ابوالحسن خرقاني

ابوالحسن خرقاني  
     
دنباله تاریخ تصوف
محمدامین مروتی
 ابوالحسن خرقانی (وفات425هـ) او هم از اعاظم صوفیه است و مشربی شبیه بایزید داشت. اُمّی و درس ناخوانده بود و حتی قرآن هم نمی دانست ولی به قول عطار بر سر گور بایزید،كلّ قرآن بر او تلقین شد. از راه هیزم‌شكنی روزگار می‌گذراند و اهل توكل كاهلانه نبود. اما اهل ریاضت بود. در طریقتِ تصوفِ سُكر و عشق گام برمی‌داشت و در باب تساهلش با مذاهب دیگر معروف است كه بر سر در خانقاهش نوشته بود: « هر كه در این سرا درآید، نانش ده

ابوالحسن خرقاني 
از سید احمد خمینی تا سید حسن مصطفوی...  
امروز خبر ثبت نام سید حسن مصطفوی پسر سید احمد خمینی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری روی خروجی های خبرگزاریها قرار گرفت. فقط یک نکته از باب یادآوری تاریخی و جهت ثبت در تاریخ می نویسم که ورود این نوه از خاندان خمینی که هیچ شباهت به پدر بزرگوارش هم ندارد قابل تامل است چراکه امام در زمان بنی صدر در جواب پیشنهاد او مبنی بر نخست وزیری حاج احد آقا بیان داشتند:
زمان: ۱ مرداد ۱۳۵۹ / ۱۰ رمضان ۱۴۰۰
مکان: تهران، جماران
موضوع: پیشنهاد پست نخست وزیری

از سید احمد خمینی تا سید حسن مصطفوی... 
گفت‌وگوي «جوان» با همسر و برادر شهيد مدافع حرم علي منيعات لباس تك سايز شهادت را به تن كرد  
حالا یكی از جوانان نسل سومی همین شهر، خاطره رشادت‌های جوانان خرمشهری را این بار در عراق زنده كرده است. آنچه در پی می‌آید روایتی است از زبان عباس منیعات برادر و فاطمه ساجدی اصل همسر شهید منیعات كه در میدان رزم با نام جهادی ابوالحسن دراجی شناخته می‌شد.
 

گفت‌وگوي «جوان» با همسر و برادر شهيد مدافع حرم علي منيعات لباس تك سايز شهادت را به تن كرد 
جلسه مشترک کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با شورای عالی فضای مجازی شب گذشته (دوشنبه 23 آذرماه)  
جلسه مشترک کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با شورای عالی فضای مجازی شب گذشته (دوشنبه 23 آذرماه) در محل مرکز ملی فضای مجازی با حضور دكتر علیرضا منادی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ،ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و برخی از اعضای این کمیسیون به همراه اعضایی از معاونت محتوای مرکز و مدیرعامل شرکت رایتل برگزار شد.
 

جلسه مشترک کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با شورای عالی فضای مجازی شب گذشته (دوشنبه 23 آذرماه) 
احتمال‌ انحلال‌ شورای‌ عالی‌ فناوری‌ اطلاعات  
به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ ابوالحسن فیروزآبادی در جمع خبرنگاران در حاشیه نمایشگاه الکامپ در پاسخ به سوالی درباره زمان رفع محدودیت قانونی تماس تصویری از طریق موبایل اظهار داشت: لغو محدودیت تماس تصویری مستلزم تصویب پیوست فرهنگی است که پیوست فرهنگی هنوز در شورای عالی فضای مجازی ارائه نشده است. وی پیش‌بینی کرد:‌پس از تصویب پیوست فرهنگی احتمالاً رفع محدودیت قانونی تماس فرهنگی از طریق موبایل تا 6 ماه آ

احتمال‌ انحلال‌ شورای‌ عالی‌ فناوری‌ اطلاعات  
اجمالی از زندگانی امام رضا (ع)  
امام علی بن موسی الرضا (ع) هشتمین امام شیعه، در روز 11 ذی القعده 148 ه.ق در شهر مدینه جهان را به نور وجود خویش  روشن ساخت.
نام شریف او «علی» وکینه معروف آن حضرت«ابوالحسن»و لقبهای مشهور آن گرامی((رضا،غریب الغربا،معین الضعفا،شمس الشموس و انیس النفوس)) است.
پدر و مادر
پدر بزرگوار امام رضا (ع)، امام موسی بن جعفر (ع) هفتمین امام شیعه است و مادر گرامی آن حضرت، بانوی مکرمه ای به نام« تکتم» که نجمه نیز نامیده می شد و زمانیکه خداوند فرزندی چون علی بن موسی(ع)

اجمالی از زندگانی امام رضا (ع) 
ابو سعيد ابوالخير  
       دنباله تاریخ تصوف
محمدامین مروتی
 ابو سعید ابوالخیر(440- 357هـ) ابو سعید معروف به "پیر میهنه" نیز از بزرگترین نمایندگان تصوف مستانه و عاشقانه است. شاگرد" پیر ابوالفضل حسن" و "عبدالرحمن سلمی" بود. اولین عارفی است كه سماع و شعر را به عنوان راهكارهای مهم در طریقت به كار گرفت. رباعیات عارفانه اش معروف است. درباره‌ی او، از مریدانش حكایات زیادی نقل شده كه مهم ترینشان در دو كتاب "اسرار التوحید فی مقامات شیخنا ابو سعید" به قلم "محمد بن منور و دیگری "

ابو سعيد ابوالخير 
تمرین برای سخنرانی !  
 مرا که می ­شناسید ، مدیرِ وبلاگم ، نویسنده­ ام ، در اینجا در بارۀ روستایم می ­نویسم ، پژوهشهـای قرآنی دارم ، معلّم دینی و قرآن بودم . همینها گاهی دست به یکی می ­کنند که بروم در روستایم برای مردم سخنرانی کنم . در محرّم برایشان از حسین بن علی بگویم و خیلی چیزهای دیگر . گاهی با خودم تمرین می­ کنم که چه بگویم و چه نگویم . با خودم می ­گویم : اگر چه احساسِ مسئولیّت برای سخنرانی و آگاهی بخشیدن چیزِ خوبی است قبل از آن باید خودم را برایِ « سخنِ درست گفتن »

تمرین برای سخنرانی ! 
فرآيند يادگيري  
مقدمه
آیا تاکنون اندیشیده اید که چگونه مطالب را می آموزید ؟ یا روند یادگیری در انسان چگونه است ؟ به راستی چرا در آیات و روایات بر آموزش و یادگیری تأکید کرده اند ؟ چرا بزرگان ما برای یادگیری آدابی را بر شمرده اند ؟ شاگرد در برابر استاد چه وظیفه هایی دارد ؟ استاد در برابر شاگرد چه وظیفه هایی دارد ؟ در آغاز، برای روشن شدن موضوع، مسئله ی یادگیری را بررسی می کنیم.
اهمیت یادگیری
اهمیت یادگیری، مسئله ای بسیار بدیهی و روشن است؛ چرا که از راه یادگیری ا

فرآيند يادگيري